Könnyedén használható a sebfertőtlenítő spray
A jódon kívül egyéb lehetőségek is rendelkezésre állnak a sebek fertőtlenítésére. Egyre többen döntenek az egyszerűen használható, nagyon hatékony sebfertőtlenítő spray mellett, hiszen ez teljes mértékben alkalmas a közvetlenül nyílt seben történő alkalmazásra.
Baj esetén semmiképp sem tanácsos sebhintőport bevetni, ugyanis az a vérrel és a sebből származó váladékkal együtt vart képez, ami a sebtől elzárja az oxigént, lassítva a gyógyulási, regenerálódási folyamatot. Abban az esetben, ha nincs kéznél a sebfertőtlenítő spray, tanácsos a sebet langyos vízzel jó alaposan kiöblíteni.
Ezt követően egy steril csipesszel ajánlott a sebbe került idegen anyagokat eltávolítani, majd gyengéden megtisztítani az érintett területet. Ha a sebben mélyen lévő idegentest található, vagy az nem távolítható el a rendelkezésre álló eszközökkel, akkor az érintett területet tanácsos úgy bekötözni, hogy az idegentest stabilan rögzítve legyen.
Ekkor minél hamarabb szükséges orvoshoz fordulni. A kisebb sérülések, vágások esetén hajszáleres vérzés lép fel, ami rendszerint magától csillapodik. Természetesen ekkor érdemes a sebfertőtlenítő spray alkalmazását választani. Ha a fertőtlenítés után a vérzés továbbra sem csillapodik, akkor szükséges fedőkötésként steril gézlapot a sebre helyezni, majd az egészet rögzíteni egy pólyával és ragtapasszal.
Sebtapasz a seb védelme érdekében
A seb biztonságos védelme nagyon fontos a regenerációt tekintve. A sebtapasz megfelelő használatával elkerülhetők a különféle kellemetlenségek, akárcsak a duzzadás, fertőzés és egyéb komplikációk. Főleg a baktériumoktól védi az érintett részt a sebtapasz.
A fedetlen területen a kórokozóknak lehetőségük van behatolni a szervezetbe, így megnő a fertőzés veszélye és nagymértékben lassul a gyógyulás. Nyugodtan bevethető a vízálló sebtapasz is, ami azért lehet hasznos, mert a víz baktériumokkal vagy egyéb ártalmas anyagokkal lehet szennyezett, ami megnöveli a fertőzés kockázatát és természetesen késlelteti a regenerációt.